Budoucnost SMS marketingu?

Před více než 27 lety to vše začalo. Mluvíme o první odeslané SMS zprávě v roce 1992. A jak je na tom vůbec tato nejznámější platforma pro zasílání zpráv?

SMS v posledních letech čelí velké konkurenci ostatních služeb sloužících ke komunikaci. WhatsApp, Facebook Messenger, WeChat, Slack, atd. Nicméně snadná dostupnost a aplikovatelnost SMS zpráv na mnoho podnikových řešení, však dává těmto aplikacím vale.

V roce 2018 bylo po celém světe 5,1 milard uživatelů mobilních telefonů. Vzhledem k tomu, že mobilita neustále narůstá, bude narůstat i počet SMS zpráv.

Takže, jak to dále vypadá s naší oblíbenou SMS službou?

Stále více firem, než kdy dříve, využívá SMS bránu. A je snadné pochopit proč. 75 % populace vlastnící mobilní zařízení raději komunikuje prostřednictvím SMS.

S A2P (application-to-person) zprávami, které jsou populární u mladé a střední generace je pravděpodobné, že bude tento trend pokračovat i pro generace budoucí. Zejména pak z toho důvodu, že tradiční metody mezi které patří například e-maily či telefonické hovory, začínají být zastaralé.

Na rozdíl od app message služeb komunikace přes SMS nevyžaduje žádné připojení k internetu a je k dispozici na každém mobilním zařízení. Z tohoto důvodu zůstane A2P platformou pro podniky, které se chtějí spojit se spotřebiteli prostřednictvím mobilního zařízení.

Zprávy A2P usnadňují ve velké míře komunikaci se zákazníky. SMS software tak umožňuje podnikům spravovat velké skupiny kontaktů, implementovat automatizaci a integrovat toto řešení i se stávajícím podnikovým software. Tyto benefity jsou hlavním důvodem, proč A2P zasílání zpráv bude mít nadále růstovou tendenci.

Zrození komerční RCS

Rich Communication Services (RCS) spojuje výhody klasických zpráv i internetových chatů. Pokud uživatel vlastní mobilní zařízení a využívá operátora (v ČR zatím pouze Vodafone), který RCS zvládne, může ho využívat. RCS je vázaná na telefonní číslo ale zároveň funguje prostřednictvím internetu. U této služby se neplatí za jednotlivé zprávy, vše funguje zdarma (platíte pouze za datový tarif).

Proces odesílání a přijímá zpráv je totožný jako je tomu u SMS. Vyberete příjemce, napíšete zprávu a tu odešlete. Jestliže má druhá strana taktéž aktivní tuto službu, pošle se zpráva bezplatně přes internet. Pokud nemá, odešle se klasická placená SMS.

Tato služba se však neustále vyvíjí a očekává se, že počet uživatelů bude narůstat. Nicméně je těžké předpovídat, jak bude vůbec uživateli přijata. V celosvětovém měřítku je však predikován meziroční 17% přírůstek využívání této služby.

Očekává se, že více a více podniků tak bude rozšiřovat své SMS řešení v kombinaci s RCS. A rozšíří tak své možnosti rozesílání různorodého obsahu, které RCS zvládne (video, události, chaty, …). Je tak pravděpodobné, že RC bude budoucností pro mobilní obchodní marketing.

Inovativnější využití pro SMS

Jako každý rok se i ten letoší snaží společnosti překvapit svými inovativními způsoby přístupu k SMS marketingu. Zde se můžeme inspirovat v zahraničí. Švédské firmy začali používat SMS zprávy, aby poděkovali dárcům krve za jejich skutek a poslali jim zprávu, když byla krev využita k záchraně života. Tato strategie pomohla zvýšit počet dárců v době, kdy bylo dárcovství krve na historicky nejnižší úrovni. Tímto krokem se inspiroval i australský Červený kříž.

I některé vysoké, střední a základní školy si uvědomily silný potenciál SMS. Mnozí tak využívají komunikaci přes SMS k předání studijních výsledků, důležitých událostí či dokonce komunikuji s rodiči v nouzových situacích. Je to však jenom jeden z kreativních způsobů, jak podniky využívají SMS ke zefektivnění své komunikace.

Pokud i vy máte v hlavně myšlenku na další inovativní SMS komunikaci, můžete se do ní směle pustit s GoSMS.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *